X
Close Ad
Games
Explore Games
2024 GAME PUBLISHER RANKINGS
2023 Game Awards Tracker
Xbox Game Pass
Best Games This Year
Best Games of All Time
Upcoming Releases
New PS5 Games
New Xbox Series X/S Games
New PC Games
New Switch Games
See All
New Games
New & Upcoming Games
Free & Subscription Games
Senua's Saga: Hellblade II
Paper Mario: The Thousand-Year Door
XDefiant
Galacticare
Hauntii
Paper Trail
RKGK / Rakugaki
Lorelei and the Laser Eyes
See All
Movies
Explore Movies
MAY MOVIE PREVIEW
Upcoming Movies
DVD/Blu-ray: New & Upcoming
Best Movies This Year
Best Movies of All Time
Best Movies on Netflix
Best Movies on Hulu
Best Movies on Prime Video
Best Movies on Max
Best Movies on Paramount+
See All
New Movies in Theaters
MOVIE RELEASE CALENDAR
Furiosa: A Mad Max Saga
The Garfield Movie
Hit Man
Babes
Back to Black
IF
The Strangers: Chapter 1
Kingdom of the Planet of the Apes
The Fall Guy
See All
TV Shows
Explore TV
Renew/Cancel Scorecard
Best TV Shows This Year
Apple TV+: New & Upcoming
Disney+: New & Upcoming
Hulu: New & Upcoming
Max: New & Upcoming
Netflix: New & Upcoming
Paramount+: New & Upcoming
Peacock: New & Upcoming
Prime Video: New & Upcoming
See All
New TV Shows
MAY TV PREVIEW
TV PREMIERE CALENDAR
Evil S4
The Big Cigar
Bridgerton S3
Outer Range S2
Ashley Madison: Sex, Lies & Scandal
Spacey Unmasked
Interview With the Vampire S2
Dark Matter
See All
Music
New Albums
Billie Eilish: Hit Me Hard and Soft
ZAYN - Room Under the Stairs
Beth Gibbons: Lives Outgrown
Childish Gambino: Atavista
Kings of Leon: Can We Please Have Fun
Dua Lipa: Radical Optimism
Taylor Swift: The Tortured Poets Department
Sia: Reasonable Woman
St. Vincent: All Born Screaming
Beyonce: Cowboy Carter
See All
News
Register
Register
Soul Survivors
Cast & Crew
Add My Rating
Critic Reviews
User Reviews
Cast & Crew
Details
Cast & Crew
Directed By
Stephen Carpenter
Director
Written By
Stephen Carpenter
written by
Cast
Melissa Sagemiller
Cassie
Wes Bentley
Matt
Casey Affleck
Sean
Eliza Dushku
Annabel
Angela Featherstone
Raven
Luke Wilson
Jude
Allen Hamilton
Dr. Haverston
Ken Moreno
Hideous Dancer
Carl Paoli
Deathmask
Barbara E. Robertson
Margaret
Richard Pickren
Ben
Candace Kroslak
Cool Blond
Ryan Kitley
Young Cop
Rick Snyder
Father McManus
Danny Goldberg
Campus Cop
T.J. Jagodowski
ER Doctor
Christine Dunford
ER Nurse
Scott Benjaminson
Second Campus Cop
Amy Farrington
ER Doctor (Midtown)
Lily Mojekwu
ER Nurse (Midtown)
Alex Schlegel
Jump Rope Twin
Sam Schlegel
Jump Rope Twin
Michael Sassone
Minister
Lusia Strus
Stern Nurse
Adam Joyce
Male Student
Kelli Nonnemacher
Coed #1
Jaclyn Barker
Halloween Child
Susan Wiltrakis
Halloween Child
Alberto J. Arias
Dancer
Laurie Canning
Dancer
Tina Cannon
Dancer
Shannon Elliot
Dancer
Nicholas Foote
Dancer
James Gregg
Dancer
Devert Hickman
Dancer
Kelly Hill
Dancer
Trisha Lee
Dancer
Marcellina Marshall
Dancer
Stephanie Martinez
Dancer
Elaine McLaurin
Dancer
Shana Montañez
Dancer
Eddy Ocampo
Dancer
Christopher Perricelli
Dancer
Lara E. Tinari
Dancer
Robyn M. Williams
Dancer
Tom Beaver
Tommy
Benjamin S. Carroll
Clubgoer
Divine Prince Ty Emmecca
Witchdoctor in Hell's Nightclub
Anna Greeno
Swim Team Captain
Jen Harper
Savannah
Maureen Mendoza
Gothic Dancer
Lou Meza
Party Guest
Laura Orrico
Bloody Student
Mark G. Pavuk
County Sherriff
Carrie Southworth
Murdered Girl
Danny Wolske
Goth Dancer
Produced By
Stokely Chaffin
producer
Neal H. Moritz
producer
Jon Shestack
executive producer
Michele Weisler
executive producer
Music
Daniel Licht
Composer
Cinematography
Fred Murphy
director of photography
Sound
Gregg Barbanell
foley artist: Wilshire Stages
Matthew C. Beville
adr mixer: Wilshire Stages
Chad Blinman
adr recordist: Wilshire Stages
Michael Broomberg
foley artist: Wilshire Stages
Eddie Bydalek
mixing recordist: Wilshire Stages
Paul Curtis
dialogue/adr editor: EFX / supervising sound editor: EFX
Ray Cymoszinski
sound mixer
Chris David
re-recording mixer: Wilshire Stages
David Esparza
fx editorial assistant: EFX
Matt Hedges
dialogue editorial assistant: EFX
Jason Johnston
boom operator
Shawn Kennelly
foley mixer: Wilshire Stages
Jason Lezama
foley editor: EFX
Laura Macias
foley artist: Wilshire Stages
Michael Orlowski
sound effects editor: EFX
Aaron Rihel
mixing recordist: Wilshire Stages
Alex Riordan
cable operator
Terry Rodman
re-recording mixer: Wilshire Stages
Joan Rowe
foley artist: Wilshire Stages
Sean Rowe
foley artist: Wilshire Stages
John C. Stuver
dialogue editor: EFX
Jeffrey R. Whitcher
sound effects editor: EFX
James Wright
dolby consultant
Mark DeSimone
adr mixer
Andy Peach
additional sound recordist
Scott Reed
general sound manager
Dan Scolnik
foley cue
Editing
Janice Hampton
Editor
Todd C. Ramsay
Editor
Casting Director
Anne McCarthy
Casting Director
Mary Vernieu
Casting Director
Production Design
Larry Fulton
Art Direction
Keith P. Cunningham
Art Director
Set Design
Douglas A. Mowat
Set Decorator
Costumes
Denise Wingate
Makeup
Marc Boyle
additional hair
LunYé Marsh
key hair stylist
Tara McCarthy
assistant hair stylist
Linda Melazzo
key makeup artist
Matthew W. Mungle
special makeup effects artist
Bradley Stenson
assistant makeup artist
Clinton Wayne
special makeup effects applications
Suzi Ostos
key makeup artist: reshoots
Chip Williams
assistant makeup artist
Special Effects
Frank Battaglia
special effects laborer
Richard Bieschke
special effects laborer
Ray Conchado
special effects laborer
Ryan Evans
special effects laborer
Rodman Kiser
special effects foreman
John D. Milinac
special effects coordinator
Nick Thomas
special effects laborer
Daniel Yates
special effects
Visual Effects
Christopher Dusendschon
digital imaging: THDX / optical element Hazeltine colorist: THDX
Steven Emmert
optical compositor: THDX
Brad Moylan
digital compositor: Title House Digital
Assistant Director
Sam Hill
first assistant director
Don H. Julien
second assistant director / first assistant director: reshoots
Jon Mallard
second second assistant director
Traci M. Lewis
second assistant director: Chicago reshoots
Production Management
Steph Benseman
unit production manager
Mark Eiges
post-production supervisor
Kimberly Rach
production supervisor
Michele Weisler
unit production manager
Art Department
Michael Ahasay
shop foreman
Martin Barba
carpenter
Michael Beavers
carpenter
Danita Bragg
construction auditor
Carmen Caputo Jr.
carpenter foreman
David J. Chamerski
property master
Helmer Claesson
on-set dresser
Mike Cummings
laborer
Jeff Dieter
greens
Phillip Ellman
lead person
Joanna S. Frank
art department assistant
Tom Gagnon
swing gang
Gene Garza
laborer
Robert Gau
stand-by painter
Harry N. Haase
painter
Lawrence Hammer
set dresser
Reginald Hendrix
storyboard artist
Amelia Hochberg
assistant set decorator
Daniel Hunt
carpenter
Ron Kane
carpenter foreman / sculptor
Wayne Lurz
labor foreman
Anthony Maentanis
laborer
Cyril H. Matthys
swing gang
J.D. McCarthy
swing gang
Anthony Mell
carpenter
Michael P. Morris
construction coordinator
Benjamin Nowicki
art department coordinator
Rich Peterson
construction auditor
Joel Prihoda
swing gang
Alicia C. Pritchett
construction auditor
Pat Raney
set designer
John Rigden
set foreman
Jack Sandgren
carpenter
Marc Alan Schneider
carpenter
Daniel Simone Sr.
painter
Joe E. Skinner
painter foreman
Warren Stern
general foreman
Glenn Stevens
carpenter
James A. Suhajda
painter
Al Suildebhain
carpenter
Robert Swander
carpenter
Tiffany Taylor
assistant property master
James Topel
carpenter
Michael Truell
painter
Robert Waddell
carpenter
Sean Cardinalli
storyboard artist
D.H. Covey
storyboard artist
Blake E. Matthys
set dresser
Kerry Sanders
set designer
Stunts
Mark Harper
water safety officer
Donna Keegan
stunt performer
Henry Kingi
stunt performer
Ken Moreno
stunt performer
Carl Paoli
stunt performer
Linda Perlin
stunt performer
Dana Stein
stunt performer
Ron Stein
stunt coordinator
Editorial
Tim Baldwin
post-production assistant
Tonya Bowen
post-production coordinator
Anthony J. Camaioni
second assistant editor
Jimmy Hill
first assistant editor
Rob Matheson
post-production assistant
Mike Milliken
color timer
Jacquey Rosati
post-production coordinator
Aaron E. Stanford
first assistant editor
Sean Thompson
first assistant editor
Stef Tovar
post-production assistant
Other
Loweet 'Wilbur' Barabata
catering assistant
Patrick Bentley
stand-in: Mr. Bentley
Amy L. Check
chef
Brian Cho
office production assistant
Jack Clancy
construction medic
Michelle A. De Mayo
post-production accountant
Mark Eiges
title designer
Iak Eissinmann
actor: loop group
Sarah Esler
office intern
Kiley Fascia
production accountant
Keith Ferguson
actor: loop group
Pamela Franklin
actor: loop group
Hallie Golov
actor: loop group
Joyce Green
set production assistant
Margo Hara
actor: loop group / leader: loop group
Harvey Jason
actor: loop group / leader: loop group
Amanda Lewis
assistant: Mr. Moritz
Ernie Malik
unit publicist
David Malley
assistant: Mr. Carpenter
Dawn Marcario
stand-in: Ms. Dushku
Joanna McCullough
actor: loop group
John McCullough
actor: loop group
Bob McLain
craft service
David Mendoza
set production assistant
Melody L. Moses
key set production assistant
Margaret J. Orlando
assistant production coordinator
Carrie Oviatt
second assistant accountant
Jolanta Piwowarczyk
first accountant
Edward J. Reardon
set medic
Anna Lynn Reeves
assistant accountant
Aaron Richmond
office production assistant
Jacquey Rosati
actor: loop group
Justin Rosenblatt
assistant: Ms. Chaffin
John Rossi
stand-in: Mr. Affleck
Tony Savino
choreographer
Karen Scarborough
payroll accountant
Christopher Senger
actor: loop group
Joanna Stewart
office production assistant
Frank Taylor
craft service assistant
Monica Timmel
stand-in: Ms. Sagemiller
Steve Trombatore
payroll accountant
Marcelo Tubert
actor: loop group
Bill Vergos
assistant: Ms. Weisler
Scott A. Womble
assistant chef
Paul Capalbo
production assistant
Andrew Golov
studio executive
P.J. Haines
chef
Ryan E. Heppe
development executive
Renee Kitterman
production assistant: reshoots
Ralph Outling
production assistant
Mark G. Pavuk
production assistant
Timothy Scott Ralston
studio projectionist
Cathy Ziehl
studio coordinator
Music Department
Craig Bradley
stage technician
Robert Garrett
music editor
Aaron Lafond
tape operator
Daniel Licht
orchestration by
Larry Mah
mixed by: electronic music
Gregg Nestor
music preparation
Jennifer Pyken
music supervision
Lise Richardson
music editor
Jon Schluckebier
stage technician
Steve Smith
engineer: Music Works Studios
Peter Tomacek
orchestration by
Brian Valentino
assistant engineer
Madonna Wade-Reed
music supervision
Rick Winquest
orchestra recorded and mixed by
Casting Department
Jane Alderman
casting by: Chicago
Alex Newman
casting associate
Mark A. Ridge
extras casting
Janelle Snow
casting assistant
Andrew Vincent
extras casting assistant
Rachael Erwin
casting assistant
Darlene R. Hunt
extras casting associate
Costume Department
Patrick Caulfield
key on-set costumer
Gretchen Gain
costume assistant
Kaye Nottbusch
on-set costumer
Gina Panno
costume supervisor
Camera Department
Sam Bertone
best boy electric
Kelly R. Borisy
key grip
Joseph Calomino
additional operator
Mark Castelaz
rigging grip
Chad Catuara
electrician
David Conaghan
rigging electrician
Gerrit Dangremond
steadicam operator
James Dewinski
rigging best boy grip
Peter J. Donoghue
rigging best boy gaffer
Robert W. Faison
first assistant camera: second unit
Fred Folmer
best boy grip
John P. Friday
rigging gaffer
Linda Gacsko
second assistant camera
Lee Gillespie
grip
Christopher Glasgow
grip
Jim Handley
grip
James Hartnett
rigging grip
James Haworth
electrician
Rory Herbster
electrician
Steven Hiller
first assistant camera
Charles S. Hodes
stills photographer
Michael Kohnhorst
director of photography: second unit
Anthony J. Lullo
chief lighting technician
Steven Matthys
rigging best boy gaffer
Donna McLain
electrician
Joe Menzione
electrician
Tyree P. Miller II
rigging electrician
David Moenkhaus
first assistant camera: second unit
Dick Oakes
additional operator
Charles Orr
rigging key grip
Ray Pope
electrician
James Ritchie
rigging electrician
Chris Ryerson
grip
Kory Salajka
grip
Ronald Sherman
generator operator
Colin Slaby
loader
H. David Stephenson
rigging grip
Jason Storandt
dolly grip
Chris Stoukal
electrician
Rich Szydlo
second assistant camera: second unit
Park B. Taylor
electrician
Dave Tomita
grip
Jeffery J. Tufano
camera operator
Dan Urbain
crane operator
Robert Waddell
rigging grip
Andy Walzer
video assistant
William J. Wauer
rigging electrician
Robert C. Carlson
additional assistant camera
Dawn Copeland
grip
Joe Gajewski
additional grip
Bob Gomez
electrician
David Howard
assistant camera
Darryl Miller
additional grip
Rick Rios
electrician
David Williamson
electrician
Location Management
Stephen Andrzejewski
additional location manager
Jennifer Baron
assistant location manager
Adam Graham
location assistant
Brian S. Kalata
location assistant
James R. McAllister
location manager
Wileen Dragovan
location manager
James Gierman
location consultant
Script Department
Julie Chandler
script supervisor: second unit
Heather Pollock
script supervisor
Movie title data and credits provided by